Warto przeczytać dobrą książkę

09.08.2024

Jacek Kołacz jest absolwentem 20. edycji Programu Kariera. Po zakończeniu stażu w kancelarii Greenberg Traurig otrzymał propozycję dalszej współpracy. Opowiada nam, czemu tak ważne jest uzupełnianie edukacji o praktyczne doświadczenia w zawodzie, jak wyglądał jego staż w kancelarii oraz dzieli się wskazówkami dla przyszłych uczestników Programu Kariera.

Jacek Kołacz Program Kariera Greenberg Traurig

Co poradziłbyś innym studentom zastanawiającym się nad zaplanowaniem swojej kariery zawodowej? Czy staż pomaga w karierze? 

Przede wszystkim warto planować – zastanów się gdzie chciałbyś/chciałabyś być za rok czy za dwa lata i uważnie szukaj okazji. Ponadto, jestem przekonany, że warto rozmawiać, konfrontować swoje plany i bazować na doświadczeniach innych.

Praktyki zawodowe to świetny sposób na uzupełnienie edukacji o praktyczne aspekty zawodu, które, jak uważa wielu prawników, mają w ostatecznym rozrachunku zdecydowanie większe znaczenie. W pracy prawnika ważna jest nie tyle wiedza, co cały warsztat. Dlatego warto zwracać uwagę na detale, dopytywać i być otwartym na feedback. 

W Twoim przypadku nie tylko odbyłeś staż w kancelarii Greenberg Traurig, ale także nawiązałeś z nią stałą współpracę. Staż w kancelarii spełnił chyba Twoje oczekiwania?  

Swój staż wakacyjny staż oraz dalszą współpracę z kancelarią Greenberg Traurig uważam za najlepszą rzecz jaka trafiła mi się do tej pory podczas studiów prawniczych. Bardzo cenię sobie możliwość zdobywania doświadczenia pod okiem profesjonalistów, których na co dzień spotykam w GT. Cieszę się, że moje zaangażowanie i chęć rozwoju spotyka się tu z otwartością i ochotą na dzielenie się wiedzą. Nie mogę nie wspomnieć także, że osoby z którymi współpracuję to po prostu sympatyczni ludzie! To wszystko sprawia, że dobrze czuję się w tym miejscu, w którym jestem.

W kancelarii biorę udział w transakcjach fuzji i przejęć oraz pomagam przy finansowaniach. Otrzymywane przeze mnie zadania sprawiają, że mam wrażenie, że także ja jestem odpowiedzialny za te projekty. Buduje to poczucie wartości oraz motywuje do dalszego rozwoju. 

Czy masz jakieś wspomnienie ze stażu, które utkwiło w pamięci i będzie ważne dla dalszej kariery zawodowej?

Bardzo pozytywnie wspominam ostatni etap rekrutacji, czyli rozmowę z Mają, HR Director oraz Filipem, Local Partnerem. Mając już pewne doświadczenie z procesami rekrutacyjnymi zaskoczyło mnie to, że poświęcili mi sporo ponad godzinę, dając odczuć, że są naprawdę zainteresowani tym kim jestem oraz jak wygląda mój plan na początku kariery w branży prawniczej i w którym kierunku chciałbym się rozwijać. Dla mnie to bardzo ważne, że pracodawca od samego początku docenia młodego człowieka, choćby przez takie gesty.

W jaki sposób studenci powinni się przygotować do procesu rekrutacyjnego? Miałbyś jakieś wskazówki dla przyszłych uczestników Programu Kariera? 

Przede wszystkim warto być dobrze przygotowanym do całego procesu rekrutacyjnego, a zwłaszcza rozmowy. Podstawowa wiedza o tym czym zajmuje się podmiot, którego częścią zespołu chcesz się stać, zdecydowanie zostanie doceniona. Ponadto dobrze jest być świadomym jak funkcjonuje cała branża.

Przed rozmową warto także przeczytać dobrą książkę! Ja byłem świeżo po lekturze “Najlepszego miasta świata” Grzegorza Piątka. Był to świetny punkt wyjścia do rozmowy o architekturze i planowaniu oraz szerzej – o moich zainteresowaniach.