O tym, jak wygląda staż w firmie Urtica, jakie kompetencje zdobędą stażyści i co może wyróżnić kandydatów w procesie rekrutacyjnym, opowiada Klaudia Wichłacz, Business Partner w firmie Urtica.
Urtica uczestniczy po raz trzynasty w Programie Kariera. Każda edycja stanowi dla nas – potencjalnego pracodawcy, wskazówkę, jakie rozwiązania powinniśmy kontynuować, a jakie zmienić. Dostarcza nam również informacji o oczekiwaniach osób kandydujących na stanowisko stażysty.
Staż w firmie Urtica może przynieść wiele korzyści. Osoby, które rozpoczynają budowanie kariery zawodowej mają możliwość zdobycia doświadczenia u boku praktyków. Staż umożliwia rozwój umiejętności w realnym środowisku pracy. W Urtice stażysta ma okazję pracować zespołowo oraz rozwiązywać realne zadania biznesowe. Umożliwiamy naukę od ekspertów – każdy stażysta zostaje wdrożony w swoje indywidualne zadania przez opiekuna stażu. Współpraca z doświadczonymi pracownikami pozwala na dostęp do praktycznej wiedzy i know-how, które są trudne do zdobycia na uczelni. Staż to okazja do rozwoju, dzięki czemu stażyści mogą poznać branżę oraz poszerzyć swoje zainteresowania. Praca w firmie daje możliwość networkingu poprzez kontakt z innymi profesjonalistami. Staż niejednokrotnie otwiera drzwi do możliwości pracy zawodowej. Jeśli stażysta wykaże się zaangażowaniem i niezbędnymi umiejętnościami, ma szansę na dłuższą współpracę z naszą firmą po zakończeniu stażu. Urticę wyróżnia stabilność, którą chcemy utrzymywać i wzmacniać. To ważne dla stażystów, którzy chcą budować swoją karierę w miejscu, gdzie mogą się rozwijać i czuć pewnie.
W codziennej pracy stawiamy na działanie zgodne z naszymi wartościami: którymi są LUDZIE, ODPOWIEDZIALNOŚĆ oraz WIEDZA. Panuje u nas przyjazna atmosfera, pracownicy czują się współodpowiedzialni za siebie nawzajem. To miejsce, gdzie ludzie liczą się najbardziej. Inspirujemy do rozwoju odpowiedzialności, wiedzy oraz etyki biznesowej poprzez współpracę z wykwalifikowanymi i zaangażowanymi w swoje zadania pracownikami.
Każdy projekt stażowy jest dostosowany do działu, do którego został zaproszony stażysta. Zwracamy szczególną uwagę na zapewnienia stażystom możliwości rozwoju oraz jesteśmy otwarci na zgłaszane pomysły usprawnień w ramach realizowanych procesów.
Stażyści, którzy podejmują współpracę z Urtiką, mogą oczekiwać różnorodności zadań, zapraszamy ich do poznania kluczowych procesów w ramach działu, w którym realizowany jest staż. Każdy stażysta ma dedykowanego opiekuna/ mentora przez cały okres trwania stażu. Głównym doświadczeniem każdego stażysty jest poznanie struktur oraz pracy w hurtowni farmaceutycznej, obsługujemy wszystkie szpitale na terenie Polski.
Udział w programie stażowym w Urtice pozwala m.in. rozwinąć kompetencje miękkie, takie jak komunikacja, współpraca w zespole i rozwiązywanie problemów; pogłębić zdolność analitycznego myślenia poprzez realizowanie zadań związanych z analizą danych; rozwinąć etykę biznesową oraz odpowiedzialność. Staż daje możliwość nauki programów oraz narzędzi wykorzystywanych w ramach danego działu. Staramy się stworzyć środowisko dla każdego stażysty, dające możliwość poznania i pogłębienia zagadnień, które go interesują.
Rekrutacja na stanowisko stażysty nie odbiega strukturą od innych procesów rekrutacyjnych, które realizujemy w ciągu roku. Po etapie analizy i selekcji aplikacji oraz wywiadach telefonicznych z wybranymi kandydatami odbywają się spotkania rekrutacyjne. Jeśli pojawia się w ramach danego procesu rekrutacyjnego dodatkowa potrzeba, wybrani kandydaci są proszeni o realizację kilku zadań dotyczących obszaru, do którego aplikują.
W procesie rekrutacyjnym naszym podstawowym oczekiwaniem w stosunku do kandydatów jest otwartość na nowe wyzwania, gotowość do nauki, odpowiedzialność. Te kryteria ściśle nawiązują do wartości Urtiki. W ramach niektórych procesów dodatkowym atutem jest znajomość narzędzi lub systemów wykorzystywanych w danym obszarze.
Wielu kandydatów ma jasno określone cele, podejmuje działania szkoleniowe oraz inne inicjatywy, które przybliżają ich do uzyskania konkurencyjnych kompetencji na rynku pracy. Zaobserwowaliśmy taką postawę u większości kandydatów na staż. Bardzo nas cieszy postawa i rosnąca świadomość młodych osób, aplikujących w ramach Programu Kariera.
Kandydaci są świadomi jakich wyzwań zawodowych poszukują. Raczej nie popełniają błędów. Jeśli pojawiają się kwestie wymagające dodatkowego wyjaśnienia, to tylko związane z niezrozumieniem lub niepełną znajomością ogłoszenia rekrutacyjnego. Warto zapoznać się profilem firmy, do której aplikujemy oraz z treścią ogłoszenia rekrutacyjnego, ponieważ pozwoli to na złożenie aplikacji do procesu, który odpowiada naszym oczekiwaniom. Przykładowo, jeśli chcielibyśmy realizować staż w trybie stacjonarnym, warto zweryfikować lokalizację firmy, do której aplikujemy czy zrezygnować z aplikowania na staż stacjonarny, jeśli interesuje nas tylko forma zdalna.