Jak pokazują analizy Polskiej Rady Biznesu, pandemia wyjątkowo mocno uderzyła w portfele studentów. Badanie „Student w pracy” wykazało wyraźny spadek zarobków w tej grupie. A jak wskazują eksperci, przed wkraczającymi na rynek pracy wiele wyzwań.
(…)
Zgodnie z raportem Polskiego Forum HR nawet 37 proc. pracowników na rynku tymczasowym to osoby poniżej 26. roku życia. Znaczna część z nich to studenci stacjonarni i zaoczni, dla których elastyczna praca dorywcza to jedyny osiągalny sposób pogodzenia nauki z zarabianiem. Tym bardziej, że koszty koszty utrzymania rosną – średnia studenckich miesięcznych wydatków w 2020 r. wyniosła już 2652,95 złotych, co stanowi wzrost o aż 500 złotych w porównaniu do 2019 roku.
(…)
O tym, że ci, którzy zaczynają swoją zawodową karierę, mają wyjątkowo trudne zadanie, mówił w rozmowie z PulsHR.pl Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
– Spoglądając na dane Międzynarodowej Organizacji Pracy oraz bilansy światowe widzimy, że ten kryzys w największym stopniu uderzył w osoby młode, nie tylko w Polsce. To one najczęściej traciły pracę w wyniku kryzysu, a uderzenie tego kryzysu w rynek pracy jest czterokrotnie silniejsze niż kryzysu finansowego z 2008 i 2009 roku. Większość młodych, którzy stracili pracę w wyniku pandemii, nie trafia do rejestru osób bezrobotnych. Ci młodzi ludzie wpadają w bierność zawodową – co ma fatalne skutki na przyszłość – wyjaśniał.
Cały artykułu na stronie pulsHR.pl >>>LINK<<<