O tym, jaką rolę pełni stażysta w kancelarii, czym jest mentoring, a także jak zdobyć wymarzony staż, opowiada Marta Marzec-Robak, Wspólnik i Dyrektor Zarządzająca w kancelarii prawnej LSW Bieńkowski, Laskowski, Leśnodorski, Melzacki i Wspólnicy sp.k.
Jest to duże wyróżnienie i satysfakcja, że to, co robimy, robimy dobrze, że ludzie świetnie się u nas czują, a przede wszystkim dużo uczą i nie nudzą.😊 Od pierwszego dnia praktyk przydzielamy zadania, wspieramy, ale również oczekujemy zaangażowania i własnej inicjatywy, a co za tym idzie odpowiedzialności za powierzone zadanie. Często słyszę, że nasi stażyści bardzo szybko czują się częścią zespołu.
I oto właśnie chodzi, o umiejętne połączenie przynależności i samodzielności. Może się wydawać, że to wartości, które się wykluczają. Nic bardziej mylnego. Tylko w bezpiecznej kulturze, w której mamy poczucie zespołowości i przekonanie, że w kryzysie spotkamy się ze wsparciem, zyskujemy prawdziwe przekonanie do samodzielnego działania i odwagę do podejmowania wyzwań.
Wyróżnienie Programu Kariera potwierdza, że nasza filozofia tworzenia miejsca pracy i strategia efektywności takiego podejścia przynosi zamierzone rezultaty.
Stażysta to człowiek, którego my wybraliśmy do współpracy, ale i który wybrał nas. To wzajemne zobowiązanie i nawet jeśli na początku nosi znamiona tymczasowości, to my patrzymy na taką współpracę od razu w wymiarze długofalowym i tak też do tego podchodzimy od pierwszego dnia pracy stażysty.
Zależy nam, aby poświęcony czas zaprocentował i żeby taka osoba została z nami na długo. Praktyka to dla nas inwestycja długoterminowa. LSW to organizacja, w której średnia długość pracy prawnika to 10 lat. Jesteśmy z tego dumni.
Stażysta to pełnoprawny członek zespołu prawników od pierwszego dnia. Jest zaangażowany w toczące się sprawy, ma przekrój pracy często przez wszystkie działy organizacji, tak, aby mógł sprawdzić, który obszar czy specjalizacja najlepiej wpisują się w ścieżkę kariery.
Dajemy naprawdę duże pole do rozwoju i samodzielności. Oznacza to, że trzeba także umieć pływać w głębokiej wodzie, mieć odwagę pytać, czy często „wychodzić sobie” ciekawe zadania. To buduje inicjatywę i poczucie sprawczości.
Dbamy o to, by było efektywnie z punktu widzenia celów biznesowych a przy tym bezpiecznie i rozwojowo dla zespołu.
Przychodzi mi myśl stwierdzenie „rzucić kogoś na głęboką wodę”, ale w kole ratunkowym. Każdy młody człowiek, jeśli czuje, że chce być kiedyś samodzielnym prawnikiem i ma to coś, podejmuje wyzwanie i kiedyś bardzo docenia to, że od początku został potraktowany serio.
Serio oznacza to, że każdy stażysta ma swojego mentora, który wspiera go w czasie stażu. Co ważne, nie prowadzi za rękę, ale pomaga określać priorytety i kierunki rozwoju. Główna inicjatywa i praca jest do wykonania przez samego stażystę/-tkę.
Jesteśmy też bardzo elastyczni, jeśli chodzi o grafik, który wspólnie układamy zgodnie z potrzebami obu stron, w tym zajęć czy miejsca zamieszkania stażysty/-tki.
Dla nas najważniejsza jest osobowość i błysk w oku. Dlatego oprócz tradycyjnego przesłania do nas CV, kluczowe jest spotkanie. Zwracamy szczególną uwagę na cechy osobowości takie jak: kontaktowość, empatia, takt, umiejętność uważnego słuchania, pewność siebie, ale i tzw. „klik”, czyli czy kandydat/ka wpisują się w kulturę organizacyjną LSW.
Jeśli miałabym coś doradzić – podczas rozmowy w sprawie stażu nie udawajcie kogoś, kim nie jesteście. Nie starajcie się „wpasować”. W codziennej pracy to, jacy jesteśmy, zawsze wychodzi na światło dzienne – i to dobrze. Autentycznością oszczędzamy sobie rozczarowania i trudów łamania sobie kręgosłupa osobowości. Tak, jak my zwracamy uwagę na osobowość, która pasuje do organizacji, tak i, przypuszczam, każdy stażysta chce pracować w miejscu, w którym zwyczajnie czuje się dobrze. Oprócz oczywistych kwestii zdobywania doświadczenia zawodowego.
*****
Oferta stażowa LSW – zobacz tutaj