ERGO Hestia: Słuchamy, co mają do powiedzenia nasi stażyści

15.10.2024
Natalia Kozioł, rekruterka ERGO Hestia

O tym, czego można oczekiwać od stażu w ERGO Hestia, czy doświadczenie zawodowe jest wymagane oraz na co warto zwrócić uwagę w trakcie procesu rekrutacyjnego, opowiada Natalia Kozioł, Rekruterka w firmie ERGO Hestia.  

Czym wyróżnia się staż w Państwa firmie?

Staż w ERGO Hestii to świetna okazja, aby postawić pierwsze kroki w zawodzie jeszcze w czasie studiów. Jesteśmy dużą organizacją, która ma do zaoferowania wiele różnorodnych ścieżek rozwoju. Działamy w sektorze finansów, ale poza klasycznymi funkcjami związanymi z naszą działalnością ubezpieczeniową mamy kilkadziesiąt działów, które wspierają nas w obszarach takich jak analiza danych, IT, sprzedaż, marketing, działy prawne czy HR. Wbrew pozorom poszukujemy osób o różnorodnych kompetencjach, nie tylko tych, które chcą zajmować się dystrybucją ubezpieczeń czy likwidacją szkód.

Jak wygląda projekt stażowy w firmie ERGO Hestia? Czego mogą oczekiwać kandydaci?

Mamy wieloletnie doświadczenie w organizacji staży. Program stażowy, który dziś proponujemy, bazuje na dobrych praktykach, które sukcesywnie tworzyliśmy współpracując ze studentami. Słuchamy, co mają do powiedzenia nasi stażyści – to oni są głosem młodego pokolenia, które wyznacza nowe trendy na rynku pracy. Jeśli chcemy za tymi trendami nadążyć i stale być postrzegani jako atrakcyjny pracodawca, to musimy brać pod uwagę ich perspektywę i oczekiwania. Dziś jednym z najważniejszych aspektów jest elastyczność. W ERGO Hestii umożliwiamy odbycie stażu zarówno w okresie wakacyjnym, jak i w trakcie trwania zajęć akademickich. Nasi stażyści mogą dopasować grafik
pracy do obowiązków studenckich, aby łączyć naukę z praktyką oraz zdobywaniem doświadczenia.

Jeśli chodzi o zakres obowiązków na stażu, to myślę, że mit stażysty parzącego kawę na szczęście powoli staje się archaizmem i coraz mniej firm praktykuje takie podejście. Dla nas staż to świetna okazja do pozyskania pracowników o wysokim potencjale do rozwoju. Odpowiednia inwestycja w naukę i szlifowanie potrzebnych umiejętności procentuje w przyszłości, pozwalając nam na budowanie silnych, wysoko wykwalifikowanych zespołów. Na początku współpracy zawsze uzgadniamy plan stażu. Każdy stażysta pracuje pod okiem doświadczonego eksperta i może liczyć na jego wsparcie. Zakres obowiązków staramy się dopasować indywidualnie do poziomu wiedzy i umiejętności każdej osoby. Z czasem stażyści są angażowani w coraz bardziej złożone zadania, aktywnie uczestniczą w pracach projektowych i koncepcyjnych.

Jakie mają Państwo oczekiwania wobec kandydatów? Czy doświadczenie zawodowe jest istotne?

Przede wszystkim, od kandydatów na staż nie wymagamy doświadczenia zawodowego. Wiemy, że młodzi ludzie poszukujący pracy często zderzają się z wysokimi oczekiwaniami po stronie pracodawców – doświadczenia wymaga się dzisiaj nawet na stanowiskach juniorskich. W
rekrutacjach stażowych ERGO Hestia stawia w głównej mierze na otwartość i chęć do nauki. Kandydaci, z którymi nawiązujemy współpracę, pomimo braku komercyjnego doświadczenia, mogą pochwalić się proaktywną postawą oraz zaangażowaniem w inicjatywy studenckie. Liczy się dla nas między innymi udział w projektach realizowanych w ramach zajęć na uczelni oraz rozwijanie wiedzy na własną rękę z wykorzystaniem ogólnodostępnych źródeł. Oczywiście, w kontekście rekrutacji np. do działu zajmującego się analizą danych, oczekujemy podstawowej znajomości konkretnych narzędzi czy języków programowania. W pozostałe umiejętności wyposażamy już podczas stażu.

Jak wygląda proces rekrutacji?

W zależności od profilu stażowego, rekrutacja składa się z dwóch lub kilku etapów. Oczywiście punktem wyjścia jest złożenie swojego CV poprzez formularz umieszczony w naszym ogłoszeniu. W pierwszej kolejności przystępujemy do analizy nadesłanych aplikacji. Po wstępnej selekcji zgłoszeń wybrane osoby zapraszamy na spotkanie, które stanowi najważniejszy element procesu rekrutacji. Podczas rozmowy, w której uczestniczy rekruter oraz menedżer rekrutujący, zachęcamy kandydatów do opowiedzenia o sobie, swoich planach zawodowych i motywacji do rozwoju. Zadajemy także pytania o posiadane umiejętności i wiedzę na dany temat. Niekiedy posiłkujemy się dodatkowymi narzędziami, jakimi są testy kompetencyjne oraz specjalnie przygotowane zadania rekrutacyjne. Po etapie rozmów podejmujemy decyzję i składamy ofertę wybranej osobie. Wszyscy kandydaci biorący udział w spotkaniach otrzymują informację zwrotną w ciągu dwóch tygodni.

Czy coś zaskoczyło Państwa w tegorocznej rekrutacji?

Rekrutacja do tegorocznej edycji staży wakacyjnych z pewnością zaskoczyła nas liczbą zgłoszeń. Nasze oferty cieszyły się dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony studentów lokalnych uczelni, jak i osób z innych regionów Polski. Poza tym obserwujemy, że z roku na rok kandydaci stają się coraz bardziej świadomi i podejmują przemyślane decyzje dotyczące wyboru firm, do których aplikują. Są to młode osoby, najczęściej na drugim lub trzecim roku studiów, a już mają sprecyzowane oczekiwania względem pracodawców i przywiązują wagę do kwestii związanych ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Jest to zjawisko coraz głośniej wybrzmiewające w procesach rekrutacyjnych. Uważamy, że w dzisiejszym świecie pracodawcy muszą liczyć się z krytycznym spojrzeniem na całokształt swojej działalności ze strony potencjalnych pracowników.

A mają Państwo jakieś wskazówki dla osób aplikujących o staż?

W rekrutacjach na staże staramy się być wyrozumiali i brać pod uwagę fakt, że aplikujące do nas osoby stawiają pierwsze kroki na rynku pracy. Tym, na co zwracamy szczególną uwagę, jest na pewno odpowiednio przygotowane CV. Warto pamiętać, że CV jest naszą pierwszą wizytówką, którą wręczamy przyszłemu pracodawcy. W tym kontekście zachęcam, by zadbać o to, żeby umieszczane przez nas informacje były kompletne i poprawne. Życiorys powinien być też czytelny i przejrzysty, aby rekruter nie musiał się domyślać, co autor miał na myśli. Inną poradą, którą mogę przekazać, jest zasięgnięcie przed rozmową rekrutacyjną informacji na temat firmy, np. ze strony internetowej czy profili karierowych w mediach społecznościowych. Ze swojej strony bardzo doceniam także pytania ze strony kandydatów dotyczące tego, jak mogą przygotować się do procesu rekrutacji.