O tym, jak wyglądają praktyki w kancelarii i dlaczego ważne jest odpowiednio przygotowane resume, mówi Beata Piechota, HR Development Manager w kancelarii prawnej Domański Zakrzewski Palinka (DZP).
Dlaczego warto ubiegać się o staż w DZP? Czym wyróżnia się Państwa kancelaria?
DZP to największa niezależna polska kancelaria prawnicza. Nasz zespół to niemal 320 osób, w tym blisko 200 specjalistów z zakresu prawa i podatków. Od 30 lat kompleksowo doradzamy klientom ze wszystkich branż, oferując im pełen zakres doradztwa prawnego i podatkowego. Zajmujemy czołowe miejsca w polskich i zagranicznych rankingach kancelarii prawniczych. Wierzymy w siłę pracy zespołowej i dbamy o relacje, dlatego organizujemy spotkania oraz wyjazdy integracyjne, razem uprawniamy sport i angażujemy się w działalność charytatywną.
Jak wygląda projekt stażowy w Państwa firmie?
Oferujemy płatne staże z jasno określoną ścieżką rozwoju, przewidującą trzy poziomy praktyk, zależne od poziomu doświadczenia i etapu kształcenia: Legal Intern, Legal Assistant oraz Paralegal. Od pierwszego dnia w DZP praktykanci stają się częścią konkretnego zespołu i zdobywają praktyczną wiedzę pod okiem opiekuna oraz doświadczonych prawników. Zapewniamy pracę merytoryczną oraz wszystkie niezbędne narzędzia pracy, dostępy do baz wiedzy, a po 3 miesiącach także prywatną opiekę medyczną i dofinansowanie do karty MultiSport. Aktywnie wspieramy rozwój praktykantów oferując im różnorodne szkolenia – zarówno z zakresu umiejętności miękkich, jak i specjalistyczne, techniczne, językowe oraz coaching i mentoring. Praktyki odbywają się w formule hybrydowej w naszych biurach zlokalizowanych w Warszawie, Poznaniu oraz we Wrocławiu. Po ich zakończeniu istnieje możliwość podjęcia z nami stałej współpracy – wielu z naszych Partnerów zaczynało karierę właśnie od praktyk w DZP.
Kogo Państwo szukają i czego oczekują od kandydatów?
Na praktyki rekrutujemy cały rok w zależności od potrzeb naszych zespołów. Zapraszamy głównie studentów III-V roku prawa, zmotywowanych do ciągłego rozwoju, odpowiedzialnych i gotowych do budowania nowych relacji zawodowych. Cenimy zainteresowanie konkretnym obszarem prawa poparte np. udziałem w zajęciach specjalizacyjnych, Kołach Naukowych czy konkursach.
Jak wygląda rekrutacja na praktyki? Czy mają Państwo jakieś rady dla kandydatów?
Każdy proces rekrutacji zaczyna się od selekcji CV. Wybranych kandydatów zapraszamy na spotkanie online z udziałem prawnika oraz przedstawiciela HR. Rozmowa dotyczy głównie przebiegu edukacji, doświadczeń zawodowych, zainteresowań oraz planów kandydata, czasami pojawią się pytania sprawdzające wiedzę merytoryczną i znajomość języka obcego. Dodatkowo, możemy poprosić o rozwiązanie kazusu lub zaprosić na drugie spotkanie w biurze.
Regularnie organizujemy też różnego rodzaju inicjatywy skierowane do studentów – warsztaty, konkursy czy Program Stypendialny DZP – w trakcie których można wygrać m.in. praktyki z pominięciem standardowego procesu rekrutacyjnego.
Warto mieć bowiem świadomość, że otrzymujemy setki CV kandydatów, dlatego konkursy mogą być dobrą okazją do wyróżnienia się i zaprezentowania swojej osoby poza standardową ścieżka rekrutacyjną.
Nie mniej, zawsze bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie swojego resume. W Internecie można znaleźć wiele porad na ten temat, ze swojej strony podkreślę więc tylko kilka istotnych elementów.
Jeśli otrzymacie zaproszenie na spotkanie rekrutacyjne, dobrze się przygotujcie. Warto dowiedzieć się więcej nie tylko o potencjalnym pracodawcy, ale i zespole oraz prawniku uczestniczącym w spotkaniu – sprawdzić w czym się specjalizuje, jakie ostatnio przeprowadził projekty, czy w jakich konferencjach wziął udział. I pamiętajcie, że rekruter może zapytać Was o wszystko co znajdzie w CV – nie warto więc podawać nieprawdziwych informacji.