OEX: Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

20.01.2022

O tym, co każdy stażysta powinien zaprezentować przed swoim przyszłym pracodawcą i dlaczego gruntowne przygotowanie jest kluczowym krokiem dla każdego stażysty, pisze Małgorzata Fischer, Dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w OEX, grupy kapitałowej specjalizującej się w dostarczaniu usług i technologii w obszarze sprzedaży i obsługi klienta.

W Programie Kariera zgłasza się do OEX bardzo dużo kandydatów. W pierwszym kroku dział HR przeprowadza wstępne etapy rekrutacji, a następnie kandydaci zostają przeze mnie zaproszeni na decydującą rozmowę. Informacje pozyskane podczas tej rozmowy rozstrzygają o przyjęciu na staż do naszej firmy. 

Poniżej znajdziecie kilka przydatnych wskazówek dla wszystkich kandydatów aplikujących na staż:

  • Pozwól się poznać od dobrej strony. Mamy oczywiście Twoje CV, ale warto przygotować trzyminutową autoprezentację. Zyskasz możliwość podkreślenia swoich mocnych stron, a także opowiedzenia o swoich najważniejszych dokonaniach.

 

  • Pokaż, że naprawdę Cię interesuje co robimy. Warto poświęcić trochę czasu i przeanalizować stronę internetową firmy, żeby dowiedzieć się, co jest jej przedmiotem działalności, , jak się komunikuje i w jakich obszarach prowadzi działania informacyjno-promocyjne. Dla mnie to znak, że ktoś jest zaangażowany, interesuje się tym jakie treści publikujemy i jakie mogą być wyzwania podczas stażu. 

 

  • Zaprezentuj swoje cele. Dobre wrażenie robi spójne i przemyślanie komunikowanie własnych dążeń i oczekiwań. Jeśli masz przynajmniej ogólnie sprecyzowane plany rozwoju zawodowego, to prawdopodobnie wiesz już jakie umiejętności chcesz doskonalić. Nie wahaj się o tym powiedzieć i zadawać pytania. Staż jest przede wszystkim po to, aby się uczyć. 

 

  • Wykaż się inicjatywą. Zawsze doceniam, jeśli kandydaci mają swoje spostrzeżenia i pomysły, w jaki sposób mogliby wspierać naszą komunikację podczas stażu. Może to dotyczyć obszarów, które są dla nich zupełnie nowe i właśnie tam chcieliby zdobyć kompetencje lub przeciwnie – czują, że mogliby coś ulepszyć, zrobić inaczej, na przykład wykorzystując nowe narzędzia lub technologie. Opowiedz o tym podczas rozmowy kwalifikacyjnej – w Grupie OEX my też chcemy się uczyć od stażystów 😊

 

  • Bądź dobrej myśli.  Nie przejmuj się, że się denerwujesz, jeśli zapomniałaś / zapomniałeś o czymś powiedzieć albo gdy zdarzy Ci się pomyłka. Ważny jest całokształt i nie warto odpuszczać w połowie rozmowy “bo i tak się nie uda”. Zawsze zachęcam kandydatów, żeby po rozmowie kontaktowali się ze mną, jeśli chcieliby jeszcze o coś zapytać albo wysłać mi swoje prace czy dodatkowe informacje.

 

Autor: Małgorzata Fischer, Dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w OEX S.A.

Zainteresowała Cię ta historia? Koniecznie zobacz aktualne ogłoszenie na staż w OEX